Close

Login

Close

Kayıt Ol

Close

Lost Password

Son Zamanların En İyi 2 Boyutlu Oyunları

Her ne kadar oyun dünyasının bu şaşalı günlerine gelmesine sebebiyet veren oyunlar 2 boyutlu yapımlar olsa da 21. yüzyıl geneline baktığımızda 2 boyutlu oyunların çok fazla rağbet görmediği konusunda hem fikiriz. Günümüzde ki oyuncu kitlesi daha çok kaliteli grafiklere sahip ve bol patlamalı yapımları tercih ediyorlar. 2 Boyutlu video oyunları ise bağımsız firmaların yaptığı daha düşük bütçeli projeler olarak karşımıza çıkıyor. Doğal olarak alıcısı da diğer oyunlara göre daha az oluyor.

Bizler de bugün bu niş kitleye hitap eden bir liste hazırladık. En İyi 2 Boyutlu oyunlar listemize giriş yapmadan önce bir konuyu açıklamak istiyorum. Bu listeyi hazırlarken biraz daha günümüz oyuncularına hitap etmek istedik. Bu yüzden oyunların günümüzde oynanabilirliklerini de göz önünde bulundurarak bu listeyi hazırladık. Bu yüzden en iyi 2D oyunlar listemize Castlevania, Mario, Contra gibi çok eski oyunları dahil etmedik. Lakin merak etmeyin. Çok yakın bir zamanda eski oyuncuları da göz önünde bulundurarak yılların eskitemediği oyunlar konulu devasa bir liste hazırlayacağız. Ama şimdi konumuza geri dönelim. İşte en iyi 2 boyutlu oyunlar listesi.

Super Meat Boy

Söz konusu oyunlar olduğunda aramızda ölmekten zevk alan ruh hastaları olduğunu biliyorum. En azından ben bu şekildeyim. İmkansız olan bir şeyi tekrar-tekrar deniyor, sürekli ölüyor ve en sonunda başarıyorum. Dışarıdan bakınca kulağa aptalca geldiğini biliyorum. Ama tüm o zahmetlerin sonunda elde ettiğiniz başarma hissi her şeye değer.

İşte söz konusu Super Meat Boy oyunu da yukarıda anlattığım duyguları en iyi şekilde hissedebileceğiniz oyunlardan bir tanesi. 2 boyutlu ve hızlı oynanış dinamiklerinden dolayı oyun sizi asla sıkmıyor, tam tersi öldükçe hırs yapmanızı sağlıyor. Yani eğer ben Dark Souls oynadım ama hiç zevk alamadım çok zordu diyorsanız, Super Meat Boy oyunun Dark Souls’taki gibi bir zorluğa sahip olmadığının garantisini verebilirim.

Tabi eğer siz, ben zorluk morluk uğraşamam arkadaşım yok mu başka şeyler diyorsanız, bu oyunu pas geçebilirsiniz.

Game Dev Tycoon

Neredeyse tüm oyuncular en az bir kere “Bunlarda oyun yapmasını mı biliyor. Bu oyunu ben yapacaktım ki !” diye bir cümleyi kafasından geçirmiştir. Tabii gerçek dünyada oyun yapmanın hem yüksek maliyetleri hem de fazla uğraş gerektirmesinden dolayı birçoğumuz bu hayalini yarıda bırakıyor ve asla gerçekleştiremiyor. Game Dev Tycoon ise sizlere bu hayalinizi bilgisayarınızın başından gerçekleştirebilme imkanı sunuyor.

Game Dev Tycoon oyununa 1970’li yıllarda ve bir garajda başlıyorsunuz. Hedefinizi ise geleceğin en büyük oyun firmalarından birisi olmak. Text oyunla ile başlayan oyun yapımcılığı maceranız Vr oyunlarına E3 fuarlarına ve kendi konsolunuza kadar uzanıyor. Özellikle similasyon türünden zevk alan oyuncular için Game Dev Tycoon rahatlıkla önerebileceğim bir yapım.

LIMBO

Sadece siyah ve beyaz renklerini kullanan bir oyun ne kadar başarılı olabilir? Oyunların başarısını sağlayan renkli dünyalar ve yüksek çözünürlüklü doku paketleri mi? İşte Limbo bu soruların cevabını veren, ve sadece 2 renk kullanarak oyun tarihine geçen inanılmaz başarılı bir yapım.

21 Temmuz 2010 tarihinde piyasaya çıkan Limbo, linear hikaye anlatımı, bulmacaları ve platform öğeleri, en önemlisi ise sadece siyah ve beyaz renkler ile yaptığı sanat yönetimi ile en iyi 2 boyutlu oyunlar listemizde bulunan bir başka yapım oluyor.

Stardew Valley

Pılı pırtıyı toplayıp gideceğim buralardan. 10 tane öküz 20 tane de tavuk alıp köye yerleşeceğim lafını birçoğumuz çevremizdeki insanlardan duymuşuzdur. Zaman zaman insanlar tekrar eden yaşamlarından sıkılıp bu şekilde hayallere kapılabiliyorlar. Tabii bunların birçoğu hiçbir zaman gerçekleşmiyor. Stardew Walley ise bu hayalinizi en azından sanal ortamda bir nebze gerçekleştirmek için elinden geleni yapıyor.

Stardew Walley oyununda sıkıcı bir firmada çalışan bir şirket elemanısınız. Bir gün size bir mesaj geliyor ve Stardew Valley denen bir yerde arsanız olduğunu öğreniyorsunuz. Sizde bunun üzerine istifayı basıyor ve Stardew Valley’e gidiyorsunuz. Orada eski bir çiftlik evi ve tarım yapabileceğiniz oldukça fazla alan bulacaksınız.

The Binding of Isaac: Rebirth

En iyi 2D oyunlar listemize yine benim çok sevdiğim bir oyun ile devam ediyoruz. Bu sefer ki oyunumuz The Binding of Isaac: Rebirth. Temelinde bir çocuğun korkuları ile yüzleşmesini ele alan The Binding of Isaac, oyun dünyasının en kaliteli indie oyunlarından bir tanesi.

Oyunu tarif edecek olursak The Binding of Isaac için bir RPG tanımlaması yapsak çok da yanlış olmaz. Oyunda zindanlar ya da daha doğrusu katmanlar bulunuyor ve her bir katmanın içerisinde bir sürü oda yer alıyor. Biz ise bu odaların içerisine giriyor ve her girdiğimiz odadan rastgele bir güçlendirici alıyoruz. Sonrasında bir alt katmana giderek Isaac’ın korkularına daha çok yaklaşıyoruz.

Rain World

Ailesinden ayrı düşmüş bir kedinin onları arama macerasını konu alan Rain World en iyi 2 boyutlu oyunlar listemizde bulunan bir başka yapım oluyor. Platform ve hayatta kalma türünü iyi harmanlayan yapım 2017 yılında çıkış yaparak birçok oyun severin beğenisini kazanmayı başardı.

Tür olarak baktığımızda bir platform oyunu için aşırı iç karartan bir yapısı var ve bu durum herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ayrıca oyunun zor olduğunu (gerçekten zor) da belirtmem lazım.

Terraria

En iyi hayatta kalma oyunları listemizde de yer alan bir oyun olan Terraria, 2 boyutlu oyunlar listemizde de kendisine yer bulmayı başarıyor. 16 Mayıs 2011 tarihinde piyasaya çıkan yapım, 2 boyutlu hayatta kalma oyunu arayan kişilerin tercih edebileceği ender oyunlardan birisi. Ayrıca sistem gereksinimleri konusunda da birçok kullanıcıyı üzmeyecek bir oyun. Bu arada sitemizde daha önceden yazdığımız düşük sistem gereksinimli oyunlar konulu birkaç adet yazı bulunuyor. Merak edenler onları da aşağıdaki linklerden okuyabilirler.

  • Düşük Sistemler İçin En İyi Hayatta Kalma Oyunları
  • Düşük Sistemler İçin Oyun Tavsiyeleri

Terraria’ya geri dönecek olursak. Listemizdeki oyunlar arasında eşya topladığınız, canavarlar öldürdüğünüz, silahlar yaptığınız ve üs inşa ettiğiniz ender oyunlardan birisi. Bu yüzden aradığınız oyun bu tarzda ise daha fazla araştırma yapmanıza gerek yok çünkü bu konseptte Terraria’dan iyisini bulamazsınız.

Ori and the Blind Forest

Sırada benim en sevdiğim video oyunlarından birisi var. Ori And The Blind Forest bireysel olarak 2015 yılında oynadığım en iyi video oyunlarından birisiydi. Hala daha da öyle. Bir liste yapacak olsam rahatlıkla top 20’nin içerisine bu oyunu alırım. Belki 10 bile olabilir. Peki bu oyunu bu kadar özel yapan şey ne ?

En başta oynanışın aşırı derecede rahat, esnek olması ve animasyonların grafiklerin inanılmaz derecede güzel olması, sanat yönetmeliğinde oyunun bir çığır açmış olması ve neredeyse tek bir kelime bile kullanmadan oldukça başarılı bir şekilde anlatılan hikaye bitti mi ? Tabii ki hayır. Yıllar sonra düzgün bir şekilde çıkış yapan bir Metroidvania oyunu olması, oyunda geçirdiğiniz her 30 dakikada bir oyunun size yeni bir mekanik öğretmesi ve bu öğretilen mekaniklerin neredeyse hepsinin oynanışı tamamen değiştirmesi vs. Örnekler çoğaltılabilir. Sonuç ise Ori muhteşem bir oyun ve bu oyunu kesinlikle deneyim etmelisiniz.

Undertale

2 boyutlu oyunlar arasından objektif bir şekilde en iyi oyunu seçecek olsaydık muhtemelen Undertale ilk sıralarda oldurdu. Söz konusu oyunlar 2 boyutlu olduklarında karakter gelişimleri ve hikaye anlatımı gibi detaylara 3 boyutlu oyunlar kadar önem veremiyorlar. Genelikle bu oyunlar daha çok arcade ve platforming tarzında yapımlardan oluşuyor. Lakin Undertale bu konudaki tüm önyargılarımızı kıran bir oyun.

Temelinde bir RPG oyunu olan Undertale bugün piysada bulabileceğiniz en etkileyici hikayeye, sonlara, karakterlere, olay örgüsüne, farklı oynanış tarzlarına sahip video oyunu. Bunu söylerken Witcher, Skyrim gibi oyunları da göz önünde bulundurarak söylüyorum. Undertale iki boyutlu grafiklere sahip olmasına rağmen bu oyunlardan çok daha kaliteli bir yapıya sahip. Bu yüzden bu oyunu rahatlıkla sizlere önerebilirim.

This War of Mine

Savaş kötü bir şeydir. Bu sözü hepimiz bir yerlerden duymuşuzdur. Lakin burada asıl sorulması gereken soru, savaşın ne kadar kötü bir şey olduğu. İşte This War Of Mine size bu bulguları en ufak ayrıntısına kadar anlatan bir oyun olma özelliğini taşıyor.

Dünyada devasa boyutta bir savaş yaşanıyor. Siz ise birkaç kişi ile birlikte bir evde hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Savaşında etkisi ile dünyadaki kaynakların sayısı bir hayli azalmış ve insanlar bir kutu konserve için birbirlerini öldürüyorlar. Hayatta kalabilmek için ise ahlaki değer olarak gördüğünüz değerleri bir bir çiğnemeniz gerekiyor. Temelinde bir ahlak dersi veren This War Of Mine kesinlikle oynanması gereken oyun klasiklerinin arasında yer alıyor.

Shovel Knight

Ülkemizde Atari olarak adlandırdığımız tüm dünyada ise NES olarak geçen konsolların devrinin artık sona erdiği şu günlerde bu tarzda oyunlar bulabilmek bir hayli zor. Eski oyunlar ise günümüzdeki standartları sağlayamadığı için pek tercih edilmiyor. İşte tam olarak böyle bir dönemde nostaljik oyun arayan insanlar için ortaya Shovel Knight adında bir proje çıktı.

Shovel Knight (Kürek Şovalyesi) 2014 yılında piyasaya çıkan ve eski NES oyunlarının atmosferini günümüz dünyasına yansıtmaya çalışan bir yapım. Bunu da oldukça başarılı bir şekilde yapmayı başarmışlar. Xbox One, Playstation 4, Pc, Nintendo Switch gibi farklı platformlarda bulunan bu yapımı eski bir oyuncu iseniz kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Hollow Knight

Eğer Ori And The Blind Forest’ı çok sevdiyseniz sıkı durun size aynı tarzda bir oyun önerim daha var. Hollow Knight temelinde bir Metroidvania oyunu aynı Ori And The Blind Forest gibi. Lakin aralarındaki tek fark Hollow Knight’ın adından da anlaşılabileceği gibi daha karanlık bir atmosfere sahip olması. Aynı zamanda animasyon ve sanat yönetimi gibi konularda da Ori’den bir tık daha aşağıda kalıyor. Lakin söz konusu oynanış mekaniklerine geçtiğinde en az Ori kadar etkileyici bir yapım var karşımızda.

En iyi 2 boyutlu oyunlar kategorisinde Steam’de en çok satış yapan oyunlardan birisi olan Hollow Kngiht’ı Metroidvania seven oyuncular fazlası ile beğeneceklerdir.

Cuphead

Yıllar öncesinin çizgi film serilerinden esinlenerek ekranlarımıza gelen Cuphead, 2d oyunlar içerisinde oynanışı en zor yapımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun tek kişilik ve iki kişilik olmak üzere iki farklı versiyonu var. Tavsiyem iki kişilikten uzak durmanız yönünde. Neden diye soracak olursanız oyunu iki kişi oynamaya kalktığınızda oyundaki her şeyin zorluğunun da iki katına çıkıyor olması. Tabii zor oyunlardan hoşlanıyorsanız bu sizin için bir biçilmiş kaftan da olabilir.

Cuphead oyunun oynanışı direkt olarak Boss Fightlar üzerinden ilerliyor. Oyunda yer alan birkaç bölge var ve bu bölgelerin her birisinde savaşıp yenmeniz gereken Boss Fightlar var. Sizde oyunda buralara gidiyor bu Bosslar ile savaşıyor ve onları yenmeye çalışıyorsunuz.

Dead Cells

2018 yılında piyasaya çıkan ve yılın en iyi aksiyon oyunu adayları arasında Call of Duty: Black Ops 4, Far Cry 5, Destiny 2 gibi yapımları gerisinde bırakarak yılın en iyi aksiyon oyunu ödülünü alan Dead Cells en iyi 2 boyutlu oyunlar listemizde bulunan bir diğer yapım oluyor. Pixel grafiklere sahip olan roguelike-metroidvania türündeki oyun geçtiğimiz yılın en popüler yapımlarından bir tanesiydi.

Hızlı oynanışı, içerisinde bulundurduğu RPG sistemi, farklı dövüş stilleri ve platforming öğeleri ile oldukça farklı bir yapım olmayı başaran Dead Cells bu türde yeni bir oyun arayan kullanıcıları memnun edebilecek özelliklere sahip.

Celeste

2018 yılının bir başka ödüllü yapımı olan oyun ise Celeste. Yılın en etkileyici yapımı ve de yılın en iyi bağımsız oyunu ödüllerini alan Celeste, oyuncuları bir hayli şaşırtmayı başardı. Oldukça hoş diyalogları ve bir hikaye anlatım tarzına sahip olan Celeste, aynı zamanda uzun zamandan beri özlem duyulan bir platforming mekaniğine de sahip. Eğer aranızda platform oyunu arayan kişiler var ise bu oyunu direkt tercih edebilirsiniz.

Celeste’nin iyi yaptığı bir diğer konu ise hiç şüphesiz müzikleri. Oldukça başarılı bir müzik albümüne sahip olan oyunun müziklerini oyunu bitirdikten sonra bile dinlemek istiyorsunuz. Sonuç olarak Celeste 2d oyunlar listemizde bulunan en iyi oyunlardan birisi olmayı sonunda kadar hak ediyor.

İlgili İçerikler

0
0

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

    Thanks for submitting your comment!