Close

Login

Close

Kayıt Ol

Close

Lost Password

Hikayesi İle Size Farklı Duygular Yaşatacak 20 Farklı Oyun

1900’lü yılların ikinci yarısında insanları eğlendirmek için ortaya çıkan bir sektör olan oyun sektörü bugün çok daha farklı bir konumda. Bundan yıllar önce oyunların hikaye anlatmak gibi bir derdi neredeyse yoktu. Birçok video oyunu tamamen insanları eğlendirmek üzerine kuruluydu. Bazı oyunlara ise sırf konduk denmesi için hikayeler konuluyordu. Bugün ise durum çok daha farklı. Zamanında hikaye moduna hiç önem verilmeyen yapımların bile günümüzde aşırı dramatize edilmiş yapımlar olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Mesela bunlara örnek olarak Devil May Cry ve God Of War serisini gösterebiliriz. Bundan yıllar önce hikayesi kötü bir düşman var onu öldürmelisin olan yapımlara bugün baktığımızda çok daha komplike ve dramatize edilmiş senaryolara sahipler. Bizlerde bugün sizler için en iyi hikayeli oyunlar ile ilgili 20 oyunluk bir liste yaptık. Listemizin içerisinde en iyi hikayeli pc oyunları ve en iyi hikayeli konsol oyunları da bulunmakta, bu konuda bir kısıtlamaya gitmedik. Bakalım en iyi hikayeli oyunlar 2023 listemizde bulunan oyunlar hangileri.

Not: Eğer madde madde oyunları inceledeğimiz içerikler dikkatinizi çekmiyor ise yazının sonunda en güzel hikayeli oyunları sadece oyun isimleri ile sıraladığımız bir liste bulunuyor.

20- Spec Ops: The Line

Biran için gaza gelip listemizde ki ilk ve tek third person shooter oyunu diyecektim bu oyun için ama sonra bunun doğru olmadığını hatırladım. Spec Ops: The Line oyununda 3 kişilik bir kurtarma timini yönetiyoruz. Oyun grafik ses atmosfer gibi konularda dönemine göre oldukça başarılı. Bunların yanı sıra bizim için en önemli konuya yani senaryoya geldiğimizde ise oyunun bizleri sürekli şaşırtmayı başaran oldukça ilginç ve süprizli bir hikaye anlatımına sahip olduğunu söyleyebilirim. Daha fazla detay vermek istemiyorum aksi takdirde hikayenin tüm çekiciliğini bitirmiş olurum. Size söyleyebileceğim tek şey eğer hikaye tabnalı ve çizgisel bir oynanışa sahip video oyunlarından hoşlanıyorsanız (ki günümüzde bunlardan çok fazla olduğu söylenemez.) bu oyuna bir şans vermelisiniz.

Ayrıca Spec Ops: The Line, pc oyuncuları için de güzel bir alternatif oluşturan oyun. En iyi hikayeli oyunlar listemizde pc tabanlı oyunlar bulmak biraz zorlayıcı olabiliyor. Zaten listemizin devamında yer alan birçok oyun da ya Playstation için çıkış yapmış ya da çoklu platformlara çıkış yapmış oyunlar. Bu yüzden Spec Ops: The Line oyununu en iyi hikayeli pc oyunları arayan kişilere tavsiye ediyoruz.

19- Beyond: Two Souls

Quantic Dream oyunlarına listemizin 19. sırası ile başlamış bulunuyoruz. Şimdiden uyarayım, en iyi hikayeli oyunlar listemizde ilerledikçe bolca Quantic Dream oyunu göreceksiniz. Konumuza geri dönecek olursam Beyond: Two Souls, başrollerinde Ellen Page ve Willem Dafoe gibi 2 ünlü hollywood aktörünü barındıran ve hatta çıkış yaptığı dönemde bazı film festivallerinden ödül alan bir yapımdı. Kısaca film gibi oyun diyebiliriz.

Senaryo anlamında ise oldukça farklı şeyler deneyen ve bu konuların birçoğunda başarılı olan Beyond: Two Souls’un listemizin bu kadar gerilerinde yer bulmasının tek sebebi ise oyunun finali. Ne yazık ki oyunun gelen yapısı ile karşılaştırdığımızda finali oldukça zayıf kalıyor. Ve farklı son seçeneklerinin oyunun genelinde aldığınıza kararlar ile bir bağlantısının bulunmuyor olması da oyunu 19. sıraya atan önemli faktörlerden birisi.

18- Deus Ex

Listemizdeki ilk Rpg oyunu ise Deus Ex oluyor. Rpg oyunları gerek diyalog seçenekleri gerek ise mekaniklerinden ötürü hikayelerine daha çok dikkat etmesi gereken yapımlar. Bu bağlamda Deus Ex’de gerekli olan her şeye fazlası ile dikkat eden ve kullanıcılarına oldukça başarılı bir hikaye sunan ender oyunlar arasına girmeyi başarıyor.

Square Enix’in yayımcılığını üstlendiği bu video oyunu benim de gözü kapalı tavsiye edebileceğim oyunlardan birisidir. Özellikle bilim kurgu türünden hoşlanıyorsanız kaçırmayın derim.

17- Skyrim

Hemen açıklayım başlığın Skyrim olmasında ki en temel sebep günümüz oyuncularının diğer Elder Of Scrolls oyunlarına dair fazla bilgileri olmamaları. Aksi takdirde en az Skyrim kadar Oblivion’da bu listede yer almayı hak eden bir yapımdı. Bu yüzden siz başlıkta Skyim yazmasına aldırış etmeyip direkt Elder Of Scrolls serisi olarak düşünebilirsiniz.

Elder Of Scrolls serisinin temeline baktığınızda belki de burada anlaşılması en zor hikaye olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü diğer oyunlar hikayesini direkt kullanıcıya vermek için çabalarken Elder Of Scrolls oyunları hikayesinin belirli bir bölümünü kullanıcılara verip kalan kısmını ise Lore olarak arka plana yedirmeyi seviyor. Bu bağlamda senaryo derinliği arayan kullanıcılar için Elder Of Scrolls serisi en iyi seçeneklerden birisi olabilir.

Ayrıca Skyrim’de Pc platformunda bu kadar derin bir lore anlatan ender oyunlardan bir tanesi. Eğer en iyi hikayeli pc oyunları arayan oyuncuların kesinlikle deneyim etmesi gereken bir başka oyun.

16- Metro Serisi

Bahsettiğimiz konu en iyi hikayeli oyunlar olunca hali ile kitap uyarlaması oyunlar da bir hayli fazla oluyor. Metro serisi de bunlardan birisi. Her ne kadar ilk bakışta sıradan bir fps oyunu gibi gözükse de oyunun içerisine girdiğinizde Metro’nun bu kadar basit bir yapım olmadığını anlayacaksınız. Dmitry Glukhovsky’nin kitaplarını yazdığı sonradan da oyun olarak evlerimize ulaşan bu seri en güzel hikayeli oyunlar listemizde 16. sıradan kendisine yer bulmayı başarıyor.

Ayrıca Metro serisinin son oyununun 2019 yılında çıkış yapmasından ötürü bu oyununun, “en iyi hikayeli oyunlar 2023” listesi arayan kişilerin de dikkatini çekeceğini düşünüyorum.

15- Life is Strange

En iyi hikayeli oyunlar listemizde 14. sırada farklı bir yapım yer alıyor. Life İs Strange Dontnod Entertainment tarafından geliştirilmiş hikaye tabanlı bir video oyunu. Listedeki diğer oyunların aksine Life is Strange herkesin beğenisini kazanabilecek bir oyun değil. Üzgünüm ama bu oyunu seven ya çok seviyor ya da nefret ediyor. Burada önemli olan sizin hangi tarafta yer aldığınız. Yoksa oyunun içerisine girmeyi başarabilen birisi için Life İs Strange çok güzel bir hikayeye sahip video oyunu.

Bu konuyu animeler gibi düşünebilirsiniz. Animeler’i seven kişilerde ya çok seviyorlar ya da nefret ediyorlar. Sanırım bazı türlerin ortasını bulmak çok zor olabiliyor.

14- Undertale

Bu sefer listemizde çok daha farklı bir oyunu ağırlıyoruz. Oyunumuz 2 boyutlu ve 8-bit görsellerden oluşturulmuş bir video oyunu. Peki bu listede ne işi var ? Daha önceden de söylediğimiz gibi bir video oyunun güzel bir hikayeye sahip olabilmesi için çok iyi grafiklere sahip olması gerekmez. En güzel hikayeli oyunlar bazen 2 boyutlu grafiklerin arkasında bazen ise sadece yazılar ile bile karşımıza çıkabilir. Undertale’de bu oyunların bir örneği. Oyun ile ilgili size çok fazla şey söylemek istemiyorum çünkü ne söylesem spoiler olacak. Bu yüzden oyunu mümkün olduğunca erken bitirmeye çalışın. Fizidi ekibinden size tavsiye bu oyunu yani Undertale’i oynayın, oynattırın.

13- Uncharted Serisi

En iyi hikayeli oyunlar listemizde Quantic Dream’in yanı sıra bol bol göreceğimiz başka bir firma ise Naughty Dog. Çünkü adamlar işini biliyorlar. Gerek Last Of Us ile Gerek ise Uncharted serisi ile hikaye tabanlı oyunlarda bir devrim yaratan firmaların başında geliyor Naughty Dog.

Uncharted serisi gerek eski oyunları gerek ise 2016 yılında çıkmış olan bir hırsınız sonu yani Uncharted 4: A Thief’s End oyunu ile insanlara sinematik bir aksiyon oyunun nasıl olması gerektiğini gösteren ender oyun serilerinden birisi. Bol patlamalı aksiyon sekansları gibi kendine özgü çok güzel sinematik sahnelere ev sahipliği yapan oyunun bir diğer odak noktası ise içerisinde barındırdığı senaryo derinliği. Türünde ki birçok oyunun aksine Uncharted serisi hikayeye de fazlası ile önem veren bir oyun serisi. Aslında hikayesine baktığımızda o kadar da özel bir şey gözükmüyor. Sıradan bir hazine hikayesi. Lakin Uncharted hikayesini bu kadar özel yapan şey oyunda yer alan karakterleri. Oyunda yer alan her bir karakter fazlası ile özen gösterilerek dizayn edilmiş. Bu yüzden oyunu bitirdikten sonra hikayesinden çok karakterlerine bağlanıyorsunuz.

Oyunu bilmeyenler için şu kadarını söyleyim. Serinin 4. oyununda oyuna Sam adında yeni bir karakter katılıyor. Ve bu karakterin oyundaki ana karakterimiz kardeşi olduğu söyleniyor. Lakin daha önceki ilk 3 oyunda buna dair hiç bir referans yok. Ama Naughty Dog oyuna yeni katılan Sam karakterini 4. oyunda o kadar başarılı bir şekilde işliyor ki siz bu karakterin daha önceki oyunlarda olmadığını bir an için bile düşünmüyorsunuz.

12- Heavy Rain

Heavy Rain çok büyük bir ihtimal ile birçok insanın interaktif oyun türleri ve de Quantic Dream firması ile tanışmasında ki en önemli sebeplerden birisidir. Heavy Rain’in konusundan kısaca bahsetmem gerekir ise çocuğu origami katili tarafından kaçırılan bir babanın çocuğunu bulma mücadelesini konu alıyor. Elbette tüm oyunu baba olarak oynamıyorsunuz. Oyun içerisinde birden fazla karakteri kontrol ediyorsunuz. Her bir karakterler ipuçları toplayıp, origami katilini bulmaya çalışıyorsunuz. Oyun senaryosu ile çok fazla beyin yakacak bir yapım değil ama duygusallık ve dram konularında çok başarılı. Bu yüzden 2010 yılında çıkmış olan bu yapımı en iyi hikayeli oyunlar listemizin 11. sırasına yerleştirdik.

11- Mass Effect Serisi (Andromeda hariç)

En güzel hikayeli oyunlar ve en iyi hikayeli pc oyunları listemizde olmazsa olmaz başka bir oyun serisi hiç şüphesiz Mass Effect. Lakin ne yazık ki elimde olmayan sebeplerden ötürü bu oyunu da listenin daha gerilerine koymak zorunda kaldım. Bu da daha önceden beri çıkan Mass Effect oyunlarının hatrına, aksi takdirde Andromeda gerçekten oyun dünyasının gördüğü en büyük facialardan bir tanesi. (İlginçtir ki listede ilerledikçe bu tarz oyunların sayısı artıyor. İşte bunların hepsi popüler serilerden para kazanma hırsından kaynaklanıyor.)

Andromeda o kadar berbat bir oyundu ki inanın bana daha önceki Mass Effect oyunlarına dair hiçbir şey hatırlamıyorum. Mass Efecti düşünmem ile birlikte aklıma Andromeda’nın iğrenç ötesi animasyonları, yüz mimikleri falan geliyor. Lütfen şu aşağıdaki görsele bir bakabilirmisiniz.

Koskoca EA firmasının yaptığı yüz animasyonlarına bakabilirmisiniz. Keşke sorun gerçekten yüz animasyonlarında olsa. Tüm oyun o kadar özensiz bir şekilde yapılmış ki oyundaki hikayesel tüm unsurlar oldu da bittiye getirilmiş. Karakter gelişimi olay örgüsü falan yok öyle bir şey. Bu oyun kesinlikle oyun dünyasının yüz karası.

Şimdi yeteri kadar sinirimi attığıma göre Mass Effect’in gerçekten güzel olan oyunlarına dönebiliriz. Yani Mass Effect 1-2 ve 3. Yukarıda Andromeda hakkında neler söylediysem bu oyun serisi hakkında tam tersini düşünebilirsiniz. Mass Effect serisi hikaye derinliği açısından gönül rahatlığı ile deneyim edebileceğin en güzel oyun serilerinden birisidir.(Andromeda hariç) Bu yüzden de en iyi hikayeli vide oyunları listemizde 10. sırayı biz bu oyun serisine veriyoruz.

10- Mafia serisi (Mafia 3 hariç)

Mafia 1 ve Mafia 2 gerçekten muhteşem oyunlar. Hatta tekrar tekrar dönüp oynanabilecek oyunlar. Hikayesel anlamda çok başarılı olmalarının yanı sıra dönemine göre çok üst seviyede olan grafikler ve animasyonlar, oldukça büyük açık dünya, başarılı silahlı çatışmalar vs. Tüm bunlar gerçekten döneminin çok üstünde olan mekaniklerdi ve bu yüzden Mafia serisi en iyi hikayeye sahip oyunlar listemizde yer edinmeyi başardı. Ama kesinlikle ilk 2 oyunun başarısı ile. Yoksa 3. oyunu bırakın listeye koymayı evlat olsa sevilmez.

Gelelim Mafia 3 faciasına. Çok uzun uzun bahsetmek istemiyorum. Bunu açıklamamda ki tek sebep Mafia serisinin neden daha yukarıda olmadığına da bir açıklık getirebilmek. Öncelikle Mafia 3 oyununun çok da kötü bir oyun olmadığını belirteyim. Oyun temelinde gayet düzgün bir video oyunu. Mafia 3’ten bu denli nefret etmemde ki temel sebep oyunun hikayesel anlamda neredeyse hiçbir şey vaat etmemesi. Eski Mafia oyunlarında ki ise en önemli şey oyunun hikayesi idi. Böyle bir durumda Mafia 3 oyunun hikayeyi bir kenara atması kabul edilebilir bir şey değil.

9- Detroit: Become Human

Bir başka Quantic Dream oyunu daha. Zaten konumuz en iyi hikayeli oyunlar olduğuna göre Quantic Dream firmasına da alışsak iyi olur. Çünkü oyun dünyasında hikaye tabanlı oyun yapan firmalar arasında Quantic Dream en başı çeken bir şirket. Şirketin başında yer alan David Cage’de hikaye anlatımı konusunda oldukça üst seviye bir isim. Hatta yeri gelmişken hemen belirtelim. David Cage’nin Ted’de hikaye tabanlı oyunlar hakkında yapmış olduğu oldukça güzel bir video var. Onu da hemen buraya koyalım. Bu arada videonun türkçe altyazı desteği bulunmakta. Ayarlar kısmından türkçe altyazıyı açtığınız takdirde videoyu altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Detroit oyununa dönecek olursak. Detroit oyun dünyasında farklı sonlarla biten oyunlarda çığır açabilecek bir seviyeye sahip. Oyun içerisinde yaptığınız, daha doğrusu etkileşime girdiğiniz her şey oyunun sonunu da değiştiriyor. İşin açıkçası anlatılmazı biraz zor bir oyun Detroit: Become Human. Ama içerdiği farklı sonları ve insan olmak terimini felsefi bir yapı ile ele alması sebebi ile kesinlikle deneyim edilmesi gereken en güzel hikayeli oyunlar listemizde 8. sırada yer alıyor.

Ayrıca Detroit’de 2018’de çıkmış ve günümüzde popüleritesini hala daha korumayı başaran bir Playstation 4 oyunu. Bu yüzden kendisini en iyi hikayeli 2019 oyunları arayan kişilere tavsiye ederiz.

8- Fahrenheit

En iyi hikayeye sahip oyunlar listemizde 7. sırada bulunan oyun ise birçok oyun severin bilmediği bir oyun olan Fahrenheit. Dediğim gibi bu oyunu birçok oyunsever çok büyük bir ihtimal ile bilmiyordur. Bunun sebebi bu oyunun listedeki diğer oyunlara göre çok daha fazla eski bir oyun olması. Fahrenheit, Quantic Dream firmasının 2005 yılında piyasaya sürdüğü bir video oyunudur. İşin açıkçası bu oyuna nasıl bir tanım yapmam gerektiğini bilemedim. Çünkü oyunun içerisinde macera, gerilim, korku, psikoloji, aksiyon neredeyse aklınıza gelen her şey var. Hatta interaktif film bile diyebiliriz. Ya da daha doğrusu interaktif film türünün bile başlangıcı olabilir bu oyun.

Oyunun muhteşem bir hikayeye sahip olmasının yanı sıra olumsuzluk diyebilceğimiz tek şeyi oyunun bir hayli eski olması. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Fahrenheit oyunu 2005 yılında piyasaya çıkmış bir oyun. Bu yüzden oyun birçok konuda çağımızın gerisinde kalıyor. Ama oynamayı düşünen insanlar için geçtiğimiz günlerde bu oyunla ilgili bir Remastered çalışması yapıldı. Her ne kadar grafikler hala daha çağ dışı gözüküyor olsa da en azından oyun artık stabil bir şekilde tüm bilgisayarlarda çalışabiliyor. Eğer bu muhteşem yapımı deneyim etmek istiyorsanız Remastered sürümünü buradan 18Tl’ye satın alabilirsiniz.

7- The Walking Dead Serisi

2012 yılında çıkışını gerçekleştiren ve yine çıkış yapmış olduğu yıl içerisinde yılın oyunu ödülünü alan oldukça başarılı bir oyun listemizin 6. sırasında bulunuyor. The Walking Dead hikaye anlatımlı oyunlar arasından belki de en başarılı oyun olabilir. Oyunun o kadar başarılı bir hikaye anlatımı var ki her bir sahnesinden her bir kelimesinden resmen detay fışkırıyor. Tüm bunların yanı sıra yapmış olduğunuz seçimler, almış olduğunuz kararlar veya öldürmüş/kurtarmış olduğunuz karakterler oyunu işleyişine etki ediyor. Ki bu resmen inanılmaz bir şey. Birde oyunun çıkış yaptığı 2012 senesini düşündüğümüzde bunun çok daha özel olduğunu söyleyebiliriz.

Peki bu kadar övdüğümüz bu oyun niçin en iyi hikayeli oyunlar listemizin daha yukarısında değil. Bu bağlamda listenin bundan sonraki kısmının çok daha öznel bir hal aldığını söyleyebilirim. Emin olun oyunlar arasında ayrım yapmak için saatlerce düşünür hale geldik. Lakin sıralamayı yapmak gerçekten imkansız. Bu yüzden en iyi hikayeli oyunlar listemizin 6. sırasından itibaren oyunların hikayelerinin yanında grafikler, sunum, atmosfer gibi ek değerlendirmeler de ekledik. Bu yüzden listenin devamında yer alan oyunlar her ne kadar bir sıralamaya maruz kalmış olsalar bile bizim gözümüzde her birinin hikayesel olarak değerinin ayrı olduğunu söyleyebilirim.

6- Red Dead Redemption Serisi

Güzel hikayeli oyunlar listemizde yer alan bir başka oyun serisi ise Red Dead Redemption serisi. Zaten oyunu yapan şirket Rockstar Games olunca oyunun kalitesini konuşmak pek mantıklı olmuyor. Çünkü bu adamlar yaparlarsa en iyisini yaparlar diyebiliriz. Tabii şimdi bu kadar övdünüz peki oyun niye 15. sırada diye sorabilirsiniz. Buna şu şekilde cevap verelim ; Biz bu listede en iyi hikayeli, en güzel hikayeli video oyunlarını derledik. Red Dead Redemption gerek ilk gerek ise 2. oyunu ile gerçekten muhteşem oyunlardı. Ama bir bütün olarak baktığımızda. Bütün olarak bakmaktan kastım. Grafikleri, sesleri, atmosferi, detayları vs. Bunları çıkardığımızda sadece senaryoya baktığımızda yine de karşımıza muhteşem bir yapım çıkıyor lakin bu yapım en iyi senaryoya sahip oyunlar listemizde kendisine 6. sıradan yer bulmayı başarıyor. Ayrıca oyun her ne kadar 2018 yılında çıkmış olsa da hala daha oldukça yeni gözüküyor. Bu bağlamda en iyi hikayeli 2023 oyunları arayan kişiler için güzel bir alternatif olabilir. Zaten Rockstar Games oyunları nereden baksanız çıkış yaptıktan sonraki 4-5 sene boyunca popüleritesini korumayı başarabiliyor.

5- God Of War Serisi

Her ne kadar başlıkta God Of War serisinden bahsetmiş olsam da bilmenizi isterim ki bu oyun serisinin bu sırada olmasında ki en önemli etken 2018 yılında çıkış yapan yeni God Of War oyunu. Bu oyun yeni bir isim ile adlandırılmadığı için yazı içerisinde bu oyuna yeni God Of War diyeceğim.

Kısaca God Of War hikayesinden bahsetmemiz gerekirse. Kendisine sürekli ihanet edilen bir yarı-tanrı’nın tüm Olimpos’tan intikam alma sürecini işliyor. Bunu da öyle ahım şahım bir şekilde anlatmıyor. Ufak tefek diyaloglar ve bolca savaş. Oyunun en temel mekaniği bu. Zaten eski God Of War oyunlarında ki Kratos’da bu konsepte çok uyan bir karekter.

Lakin bu durum 2018 yılında çıkan yeni God Of War oyunu ile bambaşka bir noktaya taşındı. Eski God Of War oyunlarında hikaye bir amaç değil araç iken yeni seride tam tersine dönüşmüş durumda. Tüm oyun boyunca daha önceden hiç bir şey hissetmeden herkesi öldüren Kratos’un oğlu sayesinde tekrardan insan olmayı öğrenmesini konu alıyor. Konuyu çok daha fazla uzatmak ve sizlere spoiler vermek istemiyorum. Tek söyleyebileceğim 2018 yapımı God Of War oyununu deneyim etmeniz gerektiği.

4- The Last Of Us

En iyi hikayeli oyunlar listemizin belki karakter ilişkileri bakımından en başarılı yapımı olarak listemize 4. sıradan giriş yapan The Last Of Us. Listemizde ki bundan sonraki oyunlar karakter ilişkilerinden ziyade olay örgüleri ile dikkat çekiyor. The Last Of Us ise karakter ilişkileri konusunda zirveye oynayan bir yapım.

2013 yılında ilk çıkış yaptığı dönemde tüm insanların dikkatini çekerek video oyunlarının da en az filmler kadar duygusal bir hale gelebileceğini en iyi anlatan yapımlardan birisi olma başarısını göstermişti. Elbette bu döneme kadar birçok farklı duygusal video oyunları çıkmıştı. Lakin hiçbirisi Last Of Us kadar sinematik bir anlatım ile bu hikayeyi bu kadar etikileyici bir hale getirememişti. Oyun o kadar fazla interaktif film benzeri bir deneyim sunuyordu ki, çıkış yaptığı dönemde normal insanların yanı sıra yaşlı olarak tabir edebileceğimiz 60+ yaş üstü bireylere de deneyim ettirildi. Ve bu insanların bile oynadıkları 15 dakikalık demolardan büyük keyif aldığı gözlemlendi.

Ayrıca belirtelim. The Last Of Us oyunun bir sonraki bölümü olan The Last Of Us 2’de hali hazırda geliştiriliyor. The Last Of Us 2’nin ne zaman çıkacağı henüz bilinmiyor. Lakin bir tahmin yürütecek olursak, bu oyunun 2020 yılı içerisinde çıkış yapması çok büyük bir olasılık. Muhtemlen oyun çıkış yapasıya kadar en iyi hikayeli 2020 oyunları listemizde bu oyun için özel bir yer ayırmış olacağız.

3- The Witcher Serisi

Witcher evreni her zaman için orta dünya temalı yapımlar arasında benim favorim olmuştur. Bunu daha önce yazmış olduğum Witcher dizisi ön inceleme yazısında da bahsetmiştim. Eğer okumadıysanız o yazıyı da okuyabilirsiniz. Netflix’in dizi politikalarından ve Witcher dizisinin bunlardan nasıl etkileneceği ile ilgili oldukça detaylı bir ön incelemeydi.

Konumuza dönecek olursam. Witcher serisi 3 oyundan oluşan ve belki de oyun dünyasında yan görev kavramını baştan aşağı değiştiren bir yapımdı. Özellikle serinin ilk oyunları olan Witcher 1 ve Witcher 2 oyunları için bunu gönül rahatlığı için söyleyebilirim. Witcher 3’de ise her ne kadar yan görevler ana hikaye ile çok paralel ilerlemiyor olsa bile oyunun neredeyse tüm görevlerinin çok büyük bir özveri ile hazırlanmış olduğunu söyleyebilirim. Tüm bunların yanında karakterler olay örgüsü, oyunun geçmiş olduğu zamanı ve diyarları anlatmadaki başarısı gibi unsurları topladığımızda Witcher serisi sizi rahatlıkla 300+ saatlik bir yolculuğa çıkartabilir.

2- BioShock Serisi

Emin olun listenin 2. sırasındaki yapım ile 1. sırasındaki yapımın ne olacağını saatlerce birbirimiz ile tartıştık. Sonunda ise en iyi hikayeli oyunlar listemizde 2. sıraya BioShock serisini koymaya karar verdik. Çünkü bu oyun serisi gerek içerisinde barındırdığı felsefi konular gerek bunları anlatış biçimleri ile oyun tarihinin en iyi senaryoya sahip yapımlarından birisi. Gerek 2007 yılında çıkan ilk oyunu gerek 2010 yılında çıkan ikinci oyunu gerek ise 2013 yılında çıkan son oyunu yani BioShock Infinite. Her bir oyun birbirinin üstüne koyarak gitti ve ortaya gerçekten muhteşem bir oyun serisi çıktı.

Bazı otoriteler tarafından serinin son oyunu BioShock Infinite fazlası ile eleştiri yağmuruna tutuldu. Bunun sebebi oyunun fragmanlarda vaat ettiği oynanışı sunamamasıydı. Lakin biz bugün oyunları senaryolarını baz alarak değerlendirdiğimiz için bunun çok fazla bir önemi yok. BioShock serisi oyun dünyasının en çarpıcı ve dehşet verici senaryolarına ev sahipliği yapıyor. Eğer bu muhteşem senaryolara tanıklık etmediyseniz bu seriyi en baştan oynamanızı tavsiye ederiz. Bu bağlamda 2016 yılında BioShock: The Collection adlı bir paket çıkarıldı. Bu paket serinin şu ana kadar çıkan tüm oyunlarını içeriyor. Eğer bu seriye dahil olmayı kafanıza koyduysanız buradan BioShock: The Collection paketini 24.75Tl’den satın alabilirsiniz.

Ayrıca belirtelim. BioShock serisi Pc platformunda da aktif olarak rol alan bir oyun serisi. Yani en iyi hikayeli pc oyunları listemizde de bulunuyor. Bu bağlamda pc oyuncularının gönül rahatlığı ile deneyim edebilecekleri oyun serilerinden birisi.

1- Metal Gear Solid Serisi

En iyi hikayeli oyunlar listemizin ilk sırasında ki isim Hideo Kojima gibi bir efsane isim tarafından yapılmış Metal Gear Solid serisi. Türk oyun severler tarafından pek bilinmeyen oyunlardan birisi Metal Gear Solid. Ana oyunları hesaba kattığımızda toplamda 5 oyundan oluşan bu seri oyun tarihinde ki en muhteşem hikayeyi anlatan yapım olarak listemizin 1. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor. Hemen belirteyim 5. oyun hariç. Lakin bu kadar muhteşem bir seriyi 5. oyunu gömmek ile mahvetmek istemiyorum. Bu yüzden onun eleştirisini burada yapmayacağım.

Metal Gear Solid oyunların hikayesine şöyle ufaktan bir değinmek istiyorum lakin nereden giriş yapsam bilemiyorum. 5 ana bölüme sahip olan oyunun hikayesi her bir bölümde o kadar fazla dallanıp budaklanıyor ki başlangıçta gizli askeri operasyonların yapıldığı oyunda insan klonlamaya, yapay zekaya ya da insan olmanın temel özelliklerini anlamaya kadar birçok farklı konuya değinen devasa bir konuyu işliyor. Bunu yaparken oyun karakterleri o kadar güzel bir şekilde anlatıyor ki çok kısa bir zaman sonra her bir karakter ile rahatlıkla empati yapabiliyorsunuz. Bu bağlamda karakter ilişkilerinin bu kadar derin işlendiği bir oyunda sevdiğiniz bir karakteri kaybetmek ya da onu kendi elleriniz ile öldürmek zorunda kalmak size şu ana kadar diğer oyunların hiçbirinde yaşatmadığı şeyleri yaşatıyor. Sonunda ise Hideo Kojima’nın sürekli olarak vurgulamak istediği kendini sorgulama noktasında buluşuyoruz. Metal Gear Solid serisi bir video oyunundan veya bir video oyunun anlatabileceklerinden çok daha fazlası. Metal Gear Solid anlayabilene hayatın anlamlarını sunan devasa bir belgesel. Ve bizce her oyun severin bu muhteşem yapımı kesinlikle deneyim etmesi gerekiyor.

İlgili İçerikler

0
0

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

    Thanks for submitting your comment!