Close

Login

Close

Kayıt Ol

Close

Lost Password

P2W Nedir ?

Ne yazık ki içinde yaşadığımız dünyada Kapitalizmin yağmalamadığı bir sektör kalmadı. Eğitimden sağlığa her bir sektör daha yüksek kar marjı için çeşitli düzenlemeler yapıyor ve kendi kazancını artırmayı hedefliyor. Ne yazık ki oyunlarda da durum bu şekilde.

Oyun üreticileri artık oyunu tek bir seferde 60 dolar gibi bir fiyattan satıp, ondan sonra gelir kaynaklarını kapatmak istemiyorlar. Bunun yerine aynı oyundan sürekli olarak tekrar ve tekrar, tekrar ve tekrar para kazanmak istiyorlar. Bu isteğin sonucunda ise P2W dediğimiz Pay to Win oyunlar ortaya çıkıyor.

P2W yani Pay to Win oyunlar adından da anlaşılacağı üzere “para ver kazan” tarzında yapımlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunlarda para vererek satın alabileceğiniz şeyler sadece kozmetik ürünler değil aynı zamanda oyunun kaderini değiştirebilecek ve diğer oyunculara karşı avantaj sağlayabilecek içerikleri bile para ile satın alabiliyorsunuz. Hali ile bu tarz oyunlarda oyunu en iyi oynayan değil oyuna en çok parayı veren oyunu kazanıyor. Bu da online oyunlar için gerçekten can sıkıcı bir şey.

Ama genellikle bu oyunları çıkartan firmaların gözü öyle bir dönmüş oluyor ki, oyunun mekanikleri veya kullanıcılar memnuniyeti gibi konuları genellikle pek önemsemiyorlar. Onların önemsedikleri tek şey para ve daha çok para !

Kısaca özetlemek gerekirse P2W yani Pay to Win ya da türkçe tabiri ile parayı veren düdüğü çalar sistemi açgözlü oyun şirketlerinin ıslak, oyuncuların ise korkulu rüyası olan, son yıllarda kullanımı giderek artan ve creative işler ortaya koymaktan çok cebinizdeki parayı nasıl alabiliriz mantığı ile yapılan oyunlar için kullandığımız bir tabirdir.

İlgili İçerikler

0
0

    Yorum Yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

    Thanks for submitting your comment!